Polska Akademia Aikido Polska Akademia Aikido | Kokusai Aikido Kenshukai (Kobayashi Hirokazu Ha)

O Polskiej Akademii Aikido...
Polska Akademia Aikido jest organizacją skupiającą grupy ćwiczące Aikido wg. przekazu Kobayashi Hirokazu sensei.

Aktualności: Aktualności:
Treningi i ceremonia na cześć Kobayashi Soshu 30.08.2018 - 02.09.2018 odbywający się we Francji

Ueshiba i przeciwnik

Paulo Coelho Ueshiba i przeciwnik


    Aikido jest jedyną sztuką walki, którą uprawiałem, i jako że uważam, iż należy do najciekawszych, chciałbym przytoczyć w mojej wolnej adaptacji niektóre z idei jego twórcy, Japończyka Morihei Ueshiby (1883-1969), odnoszące się do życiowych prób, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć.

 

 • Ten, kto ma w życiu cel, napotyka przeciwną mu siłę i aby ją pokonać, musi się nauczyć, jak ją wykorzystać dla siebie.
 • Prawdziwy wojownik nigdy nie poświęca swoich przyjaciół w walce z wrogiem, a zatem musi się nauczyć wykrywać i usuwać przeciwności, zanim się pojawią.
 • Najlepszym sposobem na stawienie czoła przeciwnikowi jest przekonanie go o daremności jego wysiłków. Wojownik musi pokazać, że jego celem nie jest niszczenie samo w sobie, lecz jedynie tworzenie własnego życia. Kto podąża za swym marzeniem, poszukuje przede wszystkim harmonii i zrozumienia, i choćby po tysiąckroć przyszło mu objaśniać swe pragnienia, będzie to czynił dopóty, dopóki nie zostanie wysłuchany i zrozumiany.
 • Nie zatrzymuj się po to, by przypatrywać się przeciwnościom piętrzącym się na twej drodze, aby cię nie zahipnotyzowały i nie sparaliżowały twoich działań. Nie roztrząsaj również zanadto swych zalet, te bowiem zostały ci dane, abyś mógł się nimi posłużyć, nie zaś po to, abyś się z nimi obnosił.
 • Siła człowieka nie tkwi w gotowości do ataku, lecz w zdolności do przeciwstawienia się. Dlatego przygotuj się poprzez medytację, ćwiczenia i głęboką świadomość swych celów do uporczywego podążania obraną drogą, nawet jeśli wszyscy wokół będą się starać cię od tego odwieść.
 • Porażka zjawia się tuz przed zwycięstwem. Kluczem do wygranej jest umiejętność przegrywaniem bez rezygnacji.
 • W skrajnych sytuacjach, zwłaszcza gdy będziesz już u progu swego celu, wszechświat cię wypróbuje, żądając całej twojej energii. Bądź gotów na wielkie próby, w miarę jak marzenie będzie się urealniać.
 • Nie patrz na swoje życie z żalem i bądź gotów na przyjęcie wszystkiego, co zgotowali ci bogowie. Każdy dzień przynosi radość i złość, ból i rozkosz, ciemność i światło, wzrost i upadek. Wszystko to jest częścią naturalnego cyklu, a zatem staraj się nie uskarżać i nie walcz z porządkiem kosmosu. Przyjmij go, a wtedy i on cię przyjmie.
 • Jeśli twe serce będzie wielkie, zdoła ogarnąć wszystkich tych, którzy przeciwstawiają się twemu przeznaczeniu. Gdy wyjdziesz do nich z miłością, zdołasz zniweczyć negatywną siłę swych adwersarzy.
 • Gdy pojmiesz, że przeciwnik się zbliża, wyjdź mu naprzeciw i przemów łagodnie. Nawet jeśli jego agresja nie zmaleje, nie przyjmuj walki. Uczyń to tylko wtedy, gdy walka coś ci może dać. Użyj wtedy siły przeciwnika i nie marnotraw własnej energii.
 • Wyczuj właściwy moment, aby posłużyć się czterema przymiotami, jakimi obdarza nas natura. W zależności od okoliczności bądź twardy niczym diament, giętki jak pióro, łaskawy jak woda i pusty niczym powietrze. Jeśli istotą twego problemu jest ogień, na nic się zda zwalczenie go ogniem, bo to jedynie podsyci pożar. Tylko woda może zwalczyć zło. Problem sam w sobie nigdy cię nie nauczy, jak go pokonać, ty sam masz w sobie tę moc.

 Z portugalskiego przełożyła Grażyna Misiorowska


Artykuł zaczerpnięty z miesięcznika "Zwierciadło 2/2006".

http://www.zwierciadlo.pl/index.php?pid=2&c=6&rok=2006&numer=2

comments powered by Disqus

Polska Akademia Aikido © 2010